Projekti
Muzeja “Andrupenes lauku sēta” dūmu pirts
KRP, NAP 2020, LEADER logo

Andrupenes lauku sēta darbojas kopš 2000.gada 23.jūnija. Muzejs ir uzbūvēts Krāslavas novada Andrupenes ciema augstākajā uzkalnā un tā apmeklētāji nokļūst 20.gadsimta sākuma Latgales laukos, kur var apskatīt simtgadīgu lauku māju, klēti, melno pirti, smēdi, riju, kūti (pārveidota par virtuvi), no 2015.gada arī podnieku darbnīcu ar cepli, no 2020.gada skalu grozu darbnīcu, kā arī dažādus darbarīkus un sadzīves priekšmetus. Katrā ēkā ir savākti un eksponēti šīm ēkām raksturīgi sadzīves priekšmeti un darbarīki.

2009.gadā un 2020.gadā tika realizēti vairāki projekti, kuru rezultātā tika renovētas 4 muzeja ēkas, labiekārtota muzeja teritorija, atjaunoti klēts un rijas jumti, izbūvēts žogs ar divviru vārtiem, ka arī paplašināti muzeja darbības virzieni.

Ar šī gada 25.maija Lauku atbalsta dienesta lēmumu ir apstiprināts Krāslavas novada pašvaldības projekts Nr.22-03-AL33-A019.2201-000006 “Krāslavas novada kultūrvēsturiskā mantojuma saglabāšana muzejā “Andrupenes lauku sēta””, kas tika iesniegts Krāslavas rajona partnerības darbības teritorijas sabiedrības virzītas vietējās attīstības stratēģijas 2015.-2020.gadam atklātā projektu iesniegumu konkursa 10.kārtas ietvaros aktivitātē “Vietas potenciāla attīstības iniciatīvas” rīcībā “Atbalsts vietējās teritorijas, ieskaitot dabas un kultūras objektu, sakārtošanai pakalpojumu pieejamībai, kvalitātei un sasniedzamībai”.

Projekta ietvaros ir paredzēts atjaunot lauku sētas dūmu pirts lubiņu jumtu.
Melnā jeb dūmu pirts muzejā "Andrupenes lauku sēta" uzcelta 2000.gadā. Tā ir neliela koka guļbaļķu būve ar koka skaidu jumta segumu. Pirts apkures elements ir laukakmeņu krāvums. Ēkai nav skursteņa, tāpēc, kurinot pirti, dūmi iziet pa durvīm un mazo lodziņu. Pirts lauku sētā ir svarīga un neatņemama tās sastāvdaļa, tā parāda mūsu senču sadzīvi un tradīcijas caur gadsimtiem. Melnā jeb dūmu pirts ir Latgales un visas Latvijas lauku kultūrvēsturiskais mantojums, kuru nepieciešams saglabāt, lai demonstrētu jaunajai paaudzei.

Par tehniskās dokumentācijas izstrādi un jumtu atjaunošanas darbiem tika parakstīts līgums ar SIA “Līgaiši”. Dūmu pirts lubiņu jumta atjaunošanas darbus plānots uzsākt šī gada oktobrī.

Projekta kopējās izmaksas sastāda 7511,78 EUR, no kurām ELFLA finansējums (90%) 6760,60 EUR un Krāslavas novada pašvaldības līdzfinansējums (10%) 751,18 EUR apmērā.

Olga Gekiša
Krāslavas novada pašvaldības
Attīstības nodaļas projektu speciāliste
Foto: Ilze Pauliņa