Projektā “Digitālais tūrisms amatniecībā” tapusi video sērija “Tradicionālās prasmes Latgalē” – desmit izglītojošas un iedvesmojošas filmas par Latgales meistaru zināšanām un seno amatu nozīmi mūsdienās. No dzijas krāsošanas līdz stikla vitrāžām un knipelēšanai – katra sērija ļauj ieskatīties prasmēs, kas dzīvo cauri paaudzēm.
Šie video piedāvā aizraujošu ieskatu Latgales amatniecības pasaulē un atklāj tradīcijas, kas joprojām ir dzīvas un nozīmīgas. Video materiāls ir vērtīgs mācību resurss un iedvesmas avots ikvienam, kurš vēlas apgūt vai atdzīvināt senās prasmes mūsdienīgā veidā.
Īpaša vieta šajā ciklā atvēlēta Krāslavas novada meistariem, kuru darbos radoši savijas tradīcija un novada identitāte.
Aleksandrs un Inga Maijeri rada oriģinālus skaņu rīkus – no tradicionālām svilpēm līdz perkusijām no pistāciju čaumalām un unikāliem instrumentiem, piemēram, pašu veidoto pūšamo rīku “Mazo jauko kosmogoniju”.
Elvīras Škutānes “Tiffany” vitrāžas apvieno gaismu, krāsu un formu, piešķirot telpai īpašu noskaņu. Video ļauj ieskatīties vitrāžu tapšanas procesā un iedvesmo pašiem izmēģināt šo mākslas veidu.
Savukārt koktēlnieks Aivars Andžāns tradicionālās kokapstrādes prasmes apvieno ar mūsdienu tehnoloģijām, radot funkcionālus un estētiski izteiksmīgus darbus, kas izceļ koka dabisko skaistumu un piešķir tam laikmetīgu elpu.
Video cikls “Tradicionālās prasmes Latgalē”:
- 1. sērija – Dzijas krāsošana ar augiem
- 2. sērija – Mūzikas instrumentu izgatavošana
- 3. sērija – Adīšana ar pērlītēm
- 4. sērija – Kaņepju šķiedru apstrāde
- 5. sērija – Izšūšana
- 6. sērija – Tamborēšana
- 7. sērija – Ziepju izgatavošana
- 8. sērija – Stikla vitrāžu izgatavošana
- 9. sērija – Kokgriešana
- 10. sērija – Knipelēšana
Šīs video filmas ir izveidotas projekta “Digitālais tūrisms amatniecībā” (Nr. LL-00100) ietvaros, ko līdzfinansē Eiropas Savienības Interreg VI-A Latvijas–Lietuvas programma 2021.–2027. gadam. Par saturu pilnībā atbild Latgales plānošanas reģions, un tas var neatspoguļot Eiropas Savienības viedokli.
Projekta vadošais partneris: Latgales plānošanas reģions (Latvija). Partneri: Daugavpils valstspilsētas pašvaldības iestāde “Vienības nams” (Latvija), Krāslavas novada pašvaldība (Latvija), Anīkšču mākslas inkubators – mākslas galerija (Lietuva), Panevēžas rajona pašvaldības administrācija (Lietuva).
Kopējais projekta budžets ir 697 275 EUR. Projekta līdzfinansējums no Eiropas Reģionālās attīstības fonda ir 557 820 EUR.
Programmas tīmekļvietne: www.latlit.eu