Izglītība Projekti
Divi seniori lieto klēpjdatorus un piezīmju klades

Viedās administrācijas un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) sadarbībā ar vairāk nekā 30 Latvijas pašvaldībām aicina iedzīvotājus pieteikties bezmaksas mācībām, lai attīstītu savas digitālās pašapkalpošanās prasmes un apgūtu dažādus e-pakalpojumus patstāvīgai lietošanai.

Lai pieteiktos mācībām, ir jāaizpilda pašnovērtējuma zināšanu tests, kas palīdzēs noteikt visatbilstošāko mācību līmeni. To var izdarīt patstāvīgi www.stars.gov.lv tīmekļvietnē vai kopā ar Krāslavas novada pašvaldības apmācību koordinatori Viju Dzalbi, sazinoties pa tālruni +371 28744410 vai rakstot uz apmacibas.kraslava@gmail.com.

Mācības tiek organizētas trīs līmeņos – pirmajā apgūst pamata digitālās prasmes, otrajā – pamata digitālās pašapkalpošanās prasmes, savukārt trešajā līmenī – vidējā līmeņa digitālās pašapkalpošanās prasmes. Katrs no tiem ilgst astoņas akadēmiskās stundas. Nodarbībās tiek aplūkots plašs tēmu loks, tostarp e-pasta izmantošana, dokumentu parakstīšana ar eParakstu, pirkumi internetā, internetbankas lietošana, rēķinu apmaksa, e-pakalpojumu izmantošana un citi.

“Mūsdienās dažādi digitālie risinājumi un to lietošanas prasmes ir nepieciešamas, lai veiksmīgāk risinātu sadzīves jautājumus, saņemtu pakalpojumus, komunicētu un iekļautos darba tirgū. Krāslavas novadā esam izveidojuši motivētu un profesionālu komandu apmācību organizēšanai. Trīs mēnešu laikā 117 personas ir ieguvušas sertifikātu par digitālo prasmju apguvi. Veiksmes atslēga ir efektīva sadarbība ar bibliotēku tīklu un vietējām kopienām, īpaši vēlos uzsvērt Krāslavas senioru skolas ieinteresētību. Būtisks ir mentoru-pasniedzēju atbalsts interaktīvā mācību vide un materiāli. Dalībnieki atzīst, ka klātienes apmācības ļauj gūt atbildes uz jautājumiem un pārvarēt psiholoģiskās barjeras digitālo iekārtu un rīku lietošanā arī nākotnē. Projektam uzņemot apgriezienus, plānojam pievērsties jauniešiem, veicinot mērķa grupas prasmes un līdzdalību valsts un pašvaldību procesos,” stāsta Gunta Ahromkina, digitālo prasmju projektu vadītāja Krāslavas novadā. 

Mācības iespējams apgūt dažādos veidos: klātienē – izvēlētajā pašvaldībā, tiešsaistē ar pasniedzēja-mentora atbalstu vai pašmācību ceļā. Par veiksmīgi apgūtu izglītības programmas līmeni dalībnieki saņem digitālu apliecību.

Saskaņā ar Digitālās ekonomikas un sabiedrības indeksa datiem, tikai 45% Latvijas iedzīvotāju vecumā no 16 līdz 74 gadiem ir digitālās pamatprasmes. Lai sasniegtu Eiropas Savienības nosprausto mērķi līdz 2030. gadam sasniegt 80%, 2024. gada nogalē VARAM sadarbībā ar Latvijas valstspilsētu un novada pašvaldībām uzsāka vērienīgu Eiropas Savienības Atveseļošanas fonda projektu “Sabiedrības digitālo prasmju attīstība”. Projekts noslēgsies 2026. gada 30. aprīlī, plānojot iesaistīt vismaz 40 000 Latvijas iedzīvotāju.

Papildu informācijai par projekta īstenošanu:

Gunta Ahromkina
Krāslavas novada pašvaldības Attīstības nodaļas projektu un telpiskās plānošanas speciāliste
gunta.ahromkina@kraslava.lv
+371 22013825

Pieteikšanās apmācībām:

Vija Dzalbe
Apmācību koordinatore
apmacibas.kraslava@gmail.com
+371 28744410

Finansē ES (NextGenerationEU), NAP 2027, VARAM