Veselība
Uzraksts "4. febrūaris Pasaules pretvēža diena"

4. februārī tiek atzīmēta Pasaules pretvēža diena, kuras mērķis ir veicināt iedzīvotāju izpratni un palielināt zināšanas par ļaundabīgiem audzējiem, to profilaksi un savlaicīgu slimību atklāšanu un ārstēšanu. Latvijā mirstība no ļaundabīgajiem audzējiem ir otrs biežākais nāves cēlonis pēc sirds un asinsvadu slimībām, kā arī ļaundabīgie audzēji ir galvenais invaliditātes cēlonis.

Pasaules pretvēža dienā aicinām izrādīt rūpes par savu un līdzcilvēku veselību, gan izmantojot iespēju veikt valsts apmaksātas vēža profilaktiskās pārbaudes, gan ievērojot veselīga dzīvesveida paradumus, lai samazinātu risku saslimt ar vēzi.

Informāciju par valsts apmaksātām profilaktiskajām pārbaudēm var meklēt Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) tīmekļvietnē, sadaļā Vēža skrīnings.

Šogad, lai atzīmētu Pasaules pretvēža dienu, SPKC speciālisti ir sagatavojuši divas informatīvas pastkartes (vienu sievietēm, otru vīriešiem), lai atgādinātu par iespēju noteiktā vecumā veikt valsts apmaksātas vēža profilaktiskās pārbaudes:

  • krūts vēža skrīnings (sievietēm);
  • dzemdes kakla vēža skrīnings (sievietēm);
  • prostatas vēža skrīnings (vīriešiem);
  • kolorektālā jeb zarnu vēža skrīnings (sievietēm un vīriešiem).

Aicinām izmantot arī citus SPKC izstrādātos informatīvos materiālus par onkoloģisko slimību profilaksi.

Izglītojoši video

Informatīvie materiāli

Krūts vēža profilakse:

Dzemdes kakla vēža profilakse:

Kolorektālā (zarnu) vēža profilakse:

Prostatas un sēklinieku vēža profilakse:

Ādas vēža profilakse:

Plaušu vēža profilakse:

Citi: